wtorek, 14 maja 2013

Zespół niespokojnych nóg

Być może więcej z nas ciężarówek ma podobny problem. Ja szukałam w internecie informacji na ten temat, poniewaz problem zaczął mi dokuczać na tyle, że nie mogę zasnąć...
Chodzi o to, że czuję mrowienie w nogach i jakakolwiek zmiana pozycji nie pozwala mi przestać o tym myśleć, wierce się, nie mogę zasnąć. Dzisiaj siedziałam do 2 w nocy przy komputerze, bo nie byłam w stanie uleżeć. Musiałam, że tak powiem "dobić się", aby być na tyle zmęczoną, żeby po prostu położyć się i o tym nie myśleć...


Trochę teorii:

U kogo występuje zespół niespokojnych nóg?
Szacuje się, że przypadłość ta dotyka nawet 10% dorosłej populacji - jest więc powszechna. Co ciekawe okazuje się, że szczególnie narażone są osoby, które cierpią z powodu trudności z zasypianiem. Badania dowodzą, że choroba nieznacznie częściej dotyka kobiety (ok 60% wszystkich osób). Wydaje się również, że na wystąpienie objawów duży wpływ ma ich obecność u rodziców, co przemawiałoby za wpływem czynników genetycznych.

Chociaż większość przypadków nie występuje na podłożu innych dolegliwości, to u części osób może to być objaw wtórny do niedoboru żelaza, reumatoidalnego zapalenia stawów, cukrzycy, niewydolności nerek, a także zażywania niektórych leków. U takich pacjentów ważne jest przede wszystkim właściwe leczenie choroby podstawowej.

Jakie są objawy?
Najczęściej pacjent skarży się na nieprzyjemne wrażenia czuciowe w spoczynku, głównie w okolicach stóp. Niektórzy pacjenci porównują swoje dolegliwości z uczuciem "chodzenia mrówek" pod skórą lub kłucia. Cechą charakterystyczną tego typu zaburzeń jest zmniejszenie się nieprzyjemnych doznań przy zginaniu i prostowaniu palucha (dużego palca u stopy), a także przy zginaniu stopy w stawie skokowym. W konsekwencji sprowadza się to do ciągłego poruszania stopą w celu zmniejszenia wymienionych wyżej objawów.

Jak można zmniejszyć dolegliwości?
U zdecydowanej większości pacjentów nie ma wskazań do stosowania leczenia lub też ogranicza się ono do stosowania ćwiczeń relaksacyjnych, uprawiania sportu i prowadzenia zdrowego trybu życia. Nieliczne osoby, u których dolegliwości osiągają znaczne nasilenie, odczuwają poprawę przy terapii lekami używanymi w chorobie Parkinsona (L-Dopa) lub lekami przeciwpadaczkowymi.

 

Trochę ćwiczeń, aby zniwelować objawy:

Stanąć przed murem. Wyciągnij ręce tak, że Twoje dłonie są płasko na ścianie i łokcie są prawie proste. Dbanie o prawe kolano lekko ugięte, cofnij stopę lub dwie z lewej nogi, umieszczając pięty i stopy płasko na podłodze. Przytrzymaj przez 20 do 30 sekund. Teraz zegnij lewe kolano zachowując mieszka pięty i stopy na podłodze. Powinieneś czuć te odcinki w łydki i ścięgna Achillesa, jeśli nie poczujesz napięcie, przesuń nogę z powrotem trochę dalej. Przytrzymaj przez 20 do 30 sekund. Przełączyć nogi i powtórz.

2. Rozciągają się uda: Front of uda

Stać równolegle do ściany, dzięki czemu można go dotknąć dla równowagi w razie potrzeby. Trzymaj jedna noga prosto podczas zginać kolano i inne chwycić kostki wyciągnąć swoją piętę w stronę swojego pośladek. Przytrzymaj przez 20 do 30 sekund. Przełączyć nogi i powtórz.
3. Hip zginacz odcinek: Przód z biodra

Stań w obliczu krzesło, z tyłu na krześle o ścianę o wsparcie. Unieś lewą nogę do góry i odpoczywać płasko na krześle, z kolanach. (A może wolisz, aby postawić stopę na stopniu, aby można było trzymać poręczy dla równowagi.) Prowadzenie kręgosłup możliwie najbardziej neutralny, naciśnij miednicę do przodu delikatnie aż poczujesz napięcie w górnej części prawego uda. Twoja miednica będzie iść do przodu tylko trochę. Przytrzymaj przez 20 do 30 sekund. Przełączyć nogi i powtórz.

4. Odcinek ścięgno udowe: Powrót z udem

Stań na tyle daleko, za krześle tak, że można trzymać się z tyłu ją obiema rękami, a także zginać na biodrach, aż tułów równolegle do podłogi. Staraj się, aby plecy i ramiona prosto, tak aby poczuć napięcie w tylnej części ud. Trzymaj pozycję 20 do 30 sekund.
5. Wewnętrzny odcinek noga: Inner udo

Usiądź na macie z ugiętych kolanach i skierowane na zewnątrz, a stopy razem. Narysuj nogi blisko ciała. Trzymając swoje łydki i stopy rękoma, zegnij tułów do przodu i naciśnij kolana w dół z łokciami. Przytrzymaj przez 20 do 30 sekund.
6. Rozciągliwe biodrowe: pośladki, zewnętrzną biodrowe

Usiądź na podłodze i zgiąć jedno kolano do boku, wskaż nogę w kierunku swojej drugiej nogi, chwycić kostki i podnieś nogi do góry. Przełączyć nogi i powtórz.
7. Pokój * rotacja biodra: grzbiet, biodra

Połóż się na plecach z ugiętych kolanach i stopami płasko na podłodze. Trzymaj ramiona na podłodze przez cały czas. Delikatnie obniżyć obie nogi na bok, trzymając kolana razem i odwracasz głowę w przeciwną stronę. Powinieneś czuć ten odcinek wzdłuż mięśni bioder, z boku i, w mniejszym stopniu, szyi. Przytrzymaj przez 20 do 30 sekund. Przynieś swoje kolana z powrotem do centrum i powtórz po drugiej stronie.
* Jeśli mieli endoprotezoplastyki stawu biodrowego, porozmawiać z lekarzem przed próbą tego ćwiczenia. On lub ona może zalecić uniknąć tego odcinka.
8. Hip i dolnym odcinku z powrotem: Biodra, dolnej części pleców

Połóż się płasko na plecach z obu nóg przedłużony. Trzymaj szyi na podłodze, ale patrzeć w dół w kierunku klatki piersiowej. Zginać oba kolana i zapinka je rękami, ciągnąc swoje kolana w kierunku ramion o ile będą one wygodnie przejść. Oddychaj głęboko i wydech, przynosząc kolana bliżej jak wydech. Poczujesz kompresję w biodrach i napięcie w dolnej części pleców. Przytrzymaj przez 20 do 30 sekund, oddycha normalnie.
Wszystkie ilustracje przez Barb CousinsBędę testować, mam nadzieję, że pomoże to mnie i innym z takimi dolegliwościami !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz