środa, 21 sierpnia 2013

"Powroty nad rozlewiskiem" - przepisy cz.1

No i lecę szybko z ostatnią częścią (tak mi się wydaje) mojej ostatniej lekturki. Czasu niewiele, a ona ma jakoś ponad 300 stron. Opowiada o czasach powojennych, więc niektóre będą sięgały datą bardzo daleko i mogą wydać się odrobinę prymitywne, no i w sklepach przecież już są dostępne "gotowce", ale może coś dobrego dla siebie jednak znajdziecie :) W tej części będzie masa przepisów, najwięcej chyba, więc przygotujcie się !



Dzisiaj pierwsza część przepisów z ostatniej książeczki. Nie wiem szczerze, czy Wam one odpowiadają, czy nie. Jakaś taka cisza w komentarzach za każdym razem prawie :) Ja w każdym razie będę na pewno korzystać i próbować i testować i achchchchch !

Pasztet na ciepło z gęsi i królika
Mięso podzielić na podroby i resztę . Dokupić podgardła. Upiec z cebulą i marchewką, zostawiając wątrobę gęsią i króliczą jako surowe. Do duszenia dać liść bobkowy, ziele, podlać wodą i dusić do miękkości.
Mięso Oddzielone od kości przekręcić przez maszynkę przez dwa sita - zwykłe i "pasztetowe". Dodać wątrobę surową, również skręconą przez maszynkę, a także bułkę nasączoną sosem. Wetrzeć gałkę muszkatołową, tymianek ciut imbiru, sól. Gotować dość długo w kąpieli wodnej.
Upiec na blado w foremkach kruche babeczki ze słonego ciasta, lekko tylko słodkawe. Napełnić pasztetem i podpiec jeszcze. Resztę pasztetu upiec w formie wysmarowanej smalcem lub wyłożonej wędzonym boczkiem.

Surówka z kiszonej czerwonej kapusty na szybko
W słoju ułożyć warstwami niewielkie kawałki liści kapuścianych (nie szatkować - rwać). Cienkie plastry buraka i czosnku. Odrobinę kminku. Posypać solą jak do kiszenia ogórków. Łyżka na listr wody, albo rozpuścić ją w tej wodzie i zalać ciepłą. Skórka razowca przyspieszy proces kiśnięcia. Robić małe porcje.




4 komentarze:

  1. Przepisy czytam, tyle że u nas na tapecie dynia pod każdą postacią ostatnio :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. no proszę, proszę, to może podrzuć jakieś smakowitości co robicie:)

      Usuń
  2. ja tez je czytam, nie martw sie, z racji lubosci do gotowania lubie czytac wszystko co z tym zwiazane, a surowka z tej czerwonej kapusty calkiem do rzeczy i nie jest zbyt skomplikowana wiec do wykonania w najblizszym czasie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się niezmiernie !!! W tej ostatniej części jest cała masa przepisów i to takich fajnych z kuchni staropolskiej. Na pewno będzie smacznie :)

      Usuń