czwartek, 15 sierpnia 2013

"Miłośc nad rozlewiskiem" - przepisy cz. 3

Moje spostrzeżenie, w "Miłości nad rozlewiskiem" M. Kalicińskiej jest więcej takich niestandardowych przepisów. Mimo to, publikuję, może ktoś z Was będzie miał mimo wszystko ochotę spróbować :)

Dzisiaj mamy:

Grillowane warzywa do słoiczków
Bakłażan, cukinia, a nade wszystko papryka - czerwona i żółta mięsista.
Cebula i czosnek na koniec.
Warzywa po umyciu pokroić w dość grube plastry - cukinię i bakłażana i poukładać na grillu elektrycznym. Ja mam taki dwustronny.
Opiekam i zdejmuję na talerz.
Z papryką jest więcej zachodu. Kroję ją na ćwierci i opiekam na opiekaczu. Zlewam zimną wodą, jak na skórce ma czarne purchle. Wiele powinna ich mieć, dlatego nie może leżeć nieruchomo, trzeba ją co najmniej raz przełożyć.
Taka łatwo daje się obrać ze skórki i w takiej jej urok wielki !
W słoiczkach układam warstwami czosnek i plastereczki cebuli, i te warzywa. Zalewam gorącym olejem i oliwą. Zakręcamsłoiki, jednak trzymam w ziemiance w zimnie. Trzeba to w miarę szybko zjeść - nie wytrzymają długo.
Po wyjęciu ze słoiczka osączyć z oliwy, skropić cytryną albo octem balsamicznym i posolić. Wcześniej - nie !

Mazurska nalewka z żurawiny błotnej
Owoce żurawiny zbierz po pierwszych przymrozkach (można też je zmrozić w zamrażarce przez kilka dni), opłucz, osusz i zalej w słoju spirytusem (może być rozcieńczony przegotowaną, ostudzoną wodą w proporcji 3 części spirytusu i 1 część wody) tak, by spirytus znajdował się kilka centymetrów nad owocami żurawiny.
Szczelnie zamknij słój i umieść w ciemnym i ciepłym pomieszczeniu na trzy-cztery miesiące. Po tym zlej, jeśli trzeba filtrując, płyn do butelki. Szczelnie zakręconej (można korek uszczelnić gorącą parafiną ze świeczki). Im dłużej jest przechowywana, tym lepsza. Ciemną barwę nalewki można uzyskać, wrzucając kilka owoców czarnej jagody do owoców żurawiny. Nalewka dobra na zapalenie nerek, pęcherza i moczowodów. Środek uodparniający i przeciwgrypowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz